Rádi byste investovali své finanční prostředky a zajistili tím pravidelné přilepšení rodinnému rozpočtu? Nebo snad hledáte spíše jednorázovou investici, jejíž výnos chcete použít na nějakou konkrétní věc? Tak či tak, ještě před tím, než se pro nějakou investici rozhodnete, budete potřebovat poznat alespoň základní pojmy ze světa investování. My vám na následujících řádcích přinášíme několik pojmů, které se pojí s nejoblíbenějšími investičními nástroji.
Vše kolem akcií
S pojmem akcie se už někdy setkal snad i ten poslední člověk bez sebemenšího zájmu o investice či ekonomické dění. Málokdo ale zná a chápe význam tohoto pojmu.
Akcie jsou cenné papíry, díky nimž můžete získat nárok na podíl na zisku ve firmě, jejíž akcie si koupíte. V pravidelných předem stanovených výplatách tedy jako vlastník akcií dostáváte peníze či jiné cenné alternativy podle toho, jak se akciové společnosti v předchozím období dařilo. Forma výplaty podílu ze zisku je i v tomto případě na dohodě mezi akcionářem a druhou stranou. S pořízením tohoto typu cenného papíru se pojí práva v různém rozsahu podle typu dané akcie.
Akciová společnost je nejrozšířenější obchodní označení firem. Jde o právnickou osobu, která ve většině případů podniká, avšak narazíme i na akciové společnosti s jiným než podnikatelským záměrem. Typicky se jedná například o organizace zabývající se nevýdělečnou nebo obecně prospěšnou činností. Akciové společnosti se také na základě různých kritérií rozdělují.
Žádná korporace pyšnící se titulem akciová společnost by nemohla existovat bez minoritních a majoritních akcionářů. Tím se můžete stát i vy. Stačí si cenné papíry od takové společnosti pořídit a podle její úspěšnosti dostávat dividendy.
Akcionář je tedy majitelem akcií, jenž má podle druhu zakoupených cenných papírů různá práva. Čím více akcií konkrétní společnosti budete vlastnit, tím větší tato práva budou a tím silnější rozhodovací pozici ve firmě budete mít.
Typy akcií
Prioritní akcie nepatří mezi ty nejobvyklejší. Jejich výhodou ovšem je, že s nimi na akcionáře přechází také práva na výplatu podílů ze zisku i v případě, že akciová společnost zanikne. Jde o přednostní, tedy prioritní právo na vyplácení dividend z likvidačního zůstatku. Akcionář taktéž obvykle nabývá práva do některých funkcí či třeba do dozorčí rady v rámci dané firmy.
Mezi akcie, se kterými se setkáme nejčastěji, patří kmenové akcie. Na rozdíl od akcií prioritních se na kmenové akcie neváží žádná extra práva či výsady. Disponujete-li kmenovými akciemi, máte klasické právo se zúčastňovat valných hromad daného subjektu a také získávat konkrétní podíl z jeho zisků.
Dalším typem jsou akcie na doručitele. V tomto případě vystupujete jako více méně anonymní investor. Cenné papíry totiž akciová společnost vydává nikoliv jmenovitě, ale takzvaně bezejmenně. Této možnosti někdy využívají investoři, jejichž zdrojem kapitálu pro investice byla bankovní či nebankovní půjčka, nebo ti, kteří z jakéhokoliv jiného důvodu nechtějí, aby se o jejich investicích vědělo.
Dluhopisy
Dluhopisy, stejně jako akcie, patří na samotný vrchol investování. Jako formu zhodnocování svých finančních prostředků si je vybírá stále více právních i fyzických osob. Jde de facto o klasický model dlužníka (emitenta) a věřitele (investora). Koupíte-li si tento typ cenných papírů, je dlužník, jímž je stát či korporát, zavázán vám je splatit i se získanými výnosy. Stejně jako u finančních produktů, jako je například hypotéka, Razdva půjčka nebo třeba podnikatelská půjčka, i u dluhopisů dochází k fixaci na různě dlouhou dobu.

Tyto obligace či bondy, jak se dluhopisům také říká, velmi často využívají státy. V našem případě státní dluhopisy vydává Ministerstvo financí České republiky. Podle předem dohodnuté doby splatnosti se dělí na tři kategorie. A jelikož je šance, že stát uprostřed Evropy zbankrotuje, minimální, je také míra možného rizika skutečně nízká. Z toho důvodu patří státní dluhopisy mezi nejoblíbenější investiční nástroj. Chcete-li si u státních dluhopisů zajistit vyšší výnos, investujte do nich v některém z méně stabilních států.
Diverzifikace investičního portfolia
Abyste jako investor co nejvýznačněji snížili riziko svých investic, je přinejmenším vhodné diverzifikovat své investiční portfolio. Zní to poněkud komplikovaně, že? Není ale třeba se obávat cizích termínů.
Jde jednoduše o přerozdělení investic vícero směry. Pokud totiž veškeré své úspory investujete do velmi podobných projektů, může se stát, že se objeví situace, která negativním způsobem upraví hodnotu veškerých vašich investic. Proto je dobré své finance poslat do všech světových stran investičního světa. A to hned několika způsoby.
Měli byste se jednoduše snažit, aby vaše jednotlivé investice podléhaly co nejmenší korelaci. Pojem korelace označuje vyjádření toho, jak na sebe jednotlivé investice vzájemně působí. Pro co nejnižší riziko neúspěšného investování je optimální investovat do projektů, které vzájemně korelují v záporných číslech. Aktuální dynamiku korelací najdete v korelačních tabulkách a mapách
Sektorová diverzifikace je rozdělení investic do pestré škály odvětví tak, aby vznikla šance na co nejvyšší zhodnocení rozdrobených vkladů s co nejmenším rizikem. Pokud byste kupříkladu investovali do mnoha společností napříč zemědělským průmyslem a přišlo by sucho, klesající trend by zasáhl veškeré vaše investice.
Se stejným principem pracuje i diverzifikace geografická. Pouze s rozdílem, že se nejedná o investování do firem z různých odvětví, nýbrž z různých částí světa. Představte si ten finanční propad, pokud byste kumulovali veškeré investice v okruhu státu, v němž vypukla válka nebo ho zdevastoval hurikán.