zpravy

Jak si efektivně uklidit ve financích

Základem je revize v příjmech a výdajích. Některé výdaje se však naplánovat nedají, přičemž pandemie koronavirus přinesla i nové požadavky na půjčky.
Prioritně bychom měli zhodnotit, kolik máme bankovních účtů a kreditních karet, půjček, jaké jsou naše investice, úspory, ale i to, na co utrácíme nejvíce a jaké nové výdaje se mohou v příštích měsících objevit. Nesmíme zapomínat ani na příjmovou stránku, a to zvláště v dnešní nejisté době s hrozbou ztráty zaměstnání či snížení výdělku.


Chcete ušetřit? Spočítejte si náklady pojištění na portálu srovnávače pojištění a začněte hledat takové, které vyhovuje i Vaší peněžence: Povinné ručení kalkulačka.


Jak a kde začít? Pomůže i jednoduchý rozpočet
Prvním krokem je vytvoření přehledu příjmů a výdajů. K tomu může posloužit internetové nebo mobilní bankovnictví s různými doplňkovými funkcemi, které prozradí, za co a kolik jsme v daném měsíci platili. Na sestavení rodinného rozpočtu ale postačí i tužka a papír, popřípadě excelovská tabulka. Rozpočet odhalí zásadní informace, za co nejvíce utrácíme. V případě příjmů je nutné zvážit, zda je možné počítat se stejnou výškou výdělku po celý rok, nebo se raději poohlédnout po dalších možnostech příjmu do rodinné kasy.

Pomůže revize všech úvěrů
Další důležitá úloha, která je spojena s plánováním rodinných financí, je revize půjček. Tedy, kolik jich máme, jak dlouho je ještě budeme splácet a kolik ještě vlastně třeba spolu uhradit. Za zamyšlení stojí, zda máte dostatek peněz na všechny splátky půjček, nebo zda požádat o konsolidaci, čili spojení všech půjček do jedné. „Konsolidace je optimalizován úvěr, který může pomoci v případě problémů se splácením, ale stále častěji se běžně využívá, když chtějí lidé ušetřit na měsíčních splátkách. Jde o jeden úvěr s jednou splátkou, nemusí se sledovat více termínů splatnosti. Spojit lze úvěry, kreditní karty, kontokorenty i leasing a mnohdy i několik mikroúvěry. Běžně se již konsolidované úvěry i pojišťují pro případy náhlé nemožnosti splácet v době nemoci, úrazu nebo ztráty zaměstnání, „přibližuje Miroslav Zborovský, ombudsman klientů společnosti Home Credit.

Počítat třeba s plánovanými, ale i nečekanými výdaji
V současnosti třeba být obezřetnější při sestavování rodinného rozpočtu na celý rok. Ideální je si určit alespoň nějaké minimum, které se dá měsíčně odložit. Některé výdaje se plánují lépe, jiné hůře. Například útraty za dovolenou jsou momentálně velkou neznámou. Netušíme, zda a kam vyrazíme, kdy vlastně a za jakou cenu. V průběhu roku se ale dají odhadnout výdaje jako například za nové kolo pro děti, ale i na jejich oblečení. V září zase nastupuje další důležitá položka, a to výdaje spojené s návratem do škol. S věkem dětí navíc rostou i jejich nároky, např. na tablet či mobil. Předvídat se také mohou náklady spojené s autem, ať už splátky půjčky, leasingu nebo pojistky, pravidelné servisy či náklady na parkování. Mezi další pravidelné platby patří různé druhy pojištění, ať už jde o životní pojistku nebo pojištění domácnosti. A nesmíme zapomínat ani na běžné výdaje, kam patří náklady na bydlení, domácnost, energie, dopravu či účty za telefon, TV a internet.

Jak si efektivně uklidit ve financích

Některé výdaje se však naplánovat nedají. Pokud doslouží pračka, lednička, auto nebo mobilní telefon, většinou potřebují rychlou náhradu. Ne vždy je však k dispozici potřebná hotovost. „Půjčku si berte od prověřeného poskytovatele, který má licenci od České národní banky. Dodržujte jednoduché pravidlo, kdy lhůta užívání předmětu by měla být delší než splatnost peněz. Měsíční rozdíl mezi příjmy a výdaji by měl pokrýt splátku. U půjček nesledujte jen úrokovou míru, ale především RPSN (roční procentní sazba nákladů, která udává celkové náklady spojené s půjčkou), „radí Miroslav Zborovský z Home Creditu.

Současný svět zasažen pandemií koronavirus přinesl nové požadavky i na půjčky. Mnozí lidé se dostali do situace, kdy si nebyli jisti, že budou moci splácet své úvěry a tak využili možnost mimořádného odkladu splátek. Mnohým se už ale moratorium skončilo, přičemž koronakríza stále trvá. Na trhu však existují půjčky, kdy si klient může měnit v rámci předem daných mantinelů výši měsíčních splátek. „V současnosti roste zájem o flexibilní půjčku právě díky tomu, že umožňuje zdarma měnit měsíční výši splátek, odložit ji nebo předčasně splatit. Zákazník se tak nemusí obávat, že pokud se mu krátkodobě sníží příjmy, nebude schopen plnit své závazky, ale splátky si jednoduše sníží, „vysvětluje Luděk Jírů, generální ředitel Home Credit ČR a SR. O flexibilní půjčku můžete požádat i on-line, stačí skeny dvou dokladů a podpis pomocí SMS.

Evidují mě někde jako dlužníka? Kde to zjistím?
S řádem ve financích souvisí i informace, zda víte o všech svých dluzích. Na Slovensku existují dva důležité registry dlužníků.

Nejnovější články

- Reklama -pr clanky

Další články autora

- Reklama -zpravy